Ekoturystyka – konieczny kierunek rozwoju

Ekoturystyka jest definiowana jako „odpowiedzialne podróżowanie do obszarów naturalnych, które chroni środowisko, utrzymuje dobrostan mieszkańców oraz obejmuje interpretację i edukację”. I jest to nie tylko definicja, ale i wyzwanie dla całej branży turystycznej, co przyznaje m.in. UNWTO.

r202210rt 871857 445833

Ostatnio w krótkim czasie otrzymaliśmy dwa dokumenty traktujące o ekoturystyce. Jednym jest deklaracja ministrów środowiska regionu paneuropejskiego, którzy pod patronatem UNWTO zdecydowali się promować transformację turystyki m.in. w formie Programu Zrównoważonej Turystyki One Planet. Drugi to raport renomowanej firmy badawczej GlobalData, który dotyczy tego rodzaju turystyki. Na zakończenie 9. Konferencji Ministerialnej „Środowisko dla Europy”, zorganizowanej przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ w stolicy Cypru, Nikozji, delegaci przyjęli deklarację ministerialną, uznając pilną potrzebę zapewnienia, aby sektor turystyczny „lepiej odbudowywał się” po pandemii.

Kluczem do tego będzie przyspieszenie przejścia na gospodarkę turystyczną o obiegu zamkniętym, przy jednoczesnym ograniczeniu odpadów i zapewnieniu, że sektor spełnia swoje obowiązki w zakresie działań na rzecz klimatu. Deklaracja z Glasgow w sprawie działań na rzecz klimatu w turystyce, ogłoszona przez UNWTO i partnerów podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) oraz Globalna Inicjatywa Turystyki Tworzyw Sztucznych (Global Tourism Plastics Initiative), wspólna inicjatywa UNWTO i UNEP, zostały wymienione jako kluczowe inicjatywy, które pomogą ukierunkować transformację sektora. 

SZANSA DLA CAŁEJ TURYSTYKI

– Zachęcam europejskich ministrów środowiska do budowania synergii z ich odpowiednikami w ministerstwach turystyki w celu wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze turystycznym –...


Wydanie: 10/2022, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail