polska

Plany Zamku Królewskiego w Warszawie na drugie półrocze

2023-09-12

Drugie półrocze 2023 roku Zamek Królewski rozpoczął wyjątkową wystawą Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu, która jest wynikiem współpracy z najważniejszymi światowymi instytucjami muzealnymi. Ostatni kwartał roku zapowiada się nie mniej interesująco. Zaplanowaliśmy prezentację prac z Galerii Lwowskiej, ekspozycję arcydzieła Tycjana, a także wystawę poświęconą bogactwu uzbrojenia włoskiego i niemieckiego z przełomu XVI i XVII stulecia. Rok zakończymy prezentacją prac Jerzego Nowosielskiego na ekspozycji zorganizowanej dla uczczenia 100. rocznicy urodzin tego wybitnego malarza. Nie zabraknie także konferencji naukowych i debat oraz nowych propozycji w programie edukacyjno-artystycznym Zamku.

Zamek1

Kolekcję dzieł sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie w 2023 roku wzbogaciły wyjątkowe nabytki, wśród których szczególne miejsce zajął obraz Paola Uccella Madonna z Dzieciątkiem. Wybitne renesansowe dzieło stanowiące przykład innowacyjnego podejścia do tematu maryjnego znajdzie stałe miejsce w salach zamkowych już tej jesieni.

 – 2023 to kolejny rok bardzo intensywnej działalności wystawienniczej. Drugie półrocze otworzyliśmy wyjątkową wystawą „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”, a już w październiku zaprezentujemy arcydzieła z Galerii Lwowskiej – kolekcję tworzoną z pietyzmem przez całe XIX stulecie. Rok zamknie wystawa prac Jerzego Nowosielskiego. Zamek w ostatnich latach intensywnie rozbudowuje swoją kolekcję, a dzięki przemyślanym planom zakupowym jesteśmy bardzo dobrze rozpoznawalni na międzynarodowym rynku sztuki. Dzisiaj możemy się pochwalić nowym nabytkiem – obrazem Paola Uccella, który będzie jednym z filarów tworzonego gabinetu włoskiego ze sztuką z XIV i XV wieku. – mówi prof. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie

Mocnym akcentem tej jesieni stanie się prezentacja Portretu młodzieńca (przyjaciela) autorstwa Tycjana, kolejna odsłona cyklu Arcydzieła na Zamku. Wydarzeniu będzie towarzyszyło sympozjum poświęcone prezentowanemu dziełu, podczas którego wystąpią prof. Bernard Aikema, Profesor historii sztuki na Uniwersytecie w Weronie, a także Caterina Canetti, Dyrektor CNA Florence – ArtisticSector i Wiceprezes Artex oraz dr Gianluca Poldi (6.10.2023).

WYSTAWY

Geniusz Lwowa. Arcydzieła z Galerii Lwowskiej

6.10.2023-7.01.2024, Biblioteka Królewska

Arcydzieła ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w zabytkowym wnętrzu Biblioteki Królewskiej. Wystawa będzie podzielona na trzy części. W pierwszej – Lwów jako ośrodek twórczości artystycznej – przedstawimy dzieła malarstwa i rzeźby świadczące o dojrzałości lwowskiego środowiska artystycznego w XVI-XVIII w. W drugiej części ekspozycji – Amatorzy sztuki i ich kolekcje – zaprezentujemy sylwetki wybitnych miłośników i protektorów sztuki z drugiej połowy XVIII i XIX stulecia, kolekcjonerów, głównie malarstwa, wywodzących się z rodzin arystokratycznych, których siedziby mieściły się w strefie oddziaływania kulturalnego Lwowa. Trzecia część ekspozycji zostanie poświęcona zbiorom malarstwa polskiego XIX i XX w. pochodzącym w znacznej mierze z darów oraz zakupów prowadzonych konsekwentnie przed 1939 r. w lwowskich kolekcjach publicznych, przede wszystkim przez Lwowską Galerię Miejską, z czasem nazwaną Narodową Galerią Miasta Lwowa.
Na wystawie zobaczymy dzieła takich mistrzów jak m.in. Józef Simmler, Artur Grottger, Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, Jacek Malczewski. Ich prace prezentowane na wystawie będą z pewnością mocnym uzasadnieniem jej tytułu – Geniusz Lwowa.

Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia Europy nowożytnej

10.11.2023-18.02.2024, Dawna Sień Poselska

Wystawa zaprezentuje bogactwo uzbrojenia niemieckiego i włoskiego z XVI i XVII wieku. Pokaże różnice technologiczne, konstrukcyjne, stylistyczne i jakościowe w uzbrojeniu ochronnym, broni białej, palnej, a także neurobalistycznej. Na ekspozycji zostaną przybliżone sposoby działania historycznej broni oraz technologie jej wytwarzania w XVI i XVII stuleciu.

Zgromadzone eksponaty wprowadzą zwiedzających w gasnący świat kultury rycerskiej, który
na przełomie XVI i XVII stulecia musiał ustąpić przed surowym, ale znacznie bardziej skutecznym wojskiem zaciężnym. Miecz i kusza zostały wyparte przez broń drzewcową, ręczną broń palną oraz artylerię, które wymusiły zredukowanie uzbrojenia ochronnego. Rycerze oddali prym w walce zawodowemu wojsku, które nie stosowało kodeksu honorowego.

Sztuka widzenia. Nowosielski i inni

5.12.2023-29.02.2024, sale wystaw czasowych

Wystawa uświetni 100. rocznicę urodzin Jerzego Nowosielskiego. Twórczość wybitnego malarza zostanie zaprezentowana w kontekście wybranych przykładów polskich artystek i artystów, którzy podejmowali w swojej twórczości podobne co on wątki. Jak zaznaczał bowiem sam Nowosielski, jego malarstwo tkwiło korzeniami w sztuce bizantyńskiej i metafizyce ikon, ale czerpało także ze sztuki awangardowej. Malarz, związany z powojenną Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem, elementy swojego języka plastycznego budował, czerpiąc inspiracje z surrealizmu i abstrakcji, w figuracji rozwijając zwłaszcza motyw kobiecego ciała. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania
i komentowania świata pojawiały się w pracach innych twórców, którzy podobnie jak Nowosielski doświadczyli traumy II wojny światowej. Podejmowane były także przez następne pokolenia rodzimych artystek i artystów, tworzących równolegle do jego indywidualnej ścieżki artystycznej. Współorganizatorem wystawy jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
w Radomiu, a partnerem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Do 15 października można wciąż oglądać wyjątkową wystawę Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu, na której prezentujemy dzieła m.in. takich twórców jak Antico, Bellini, Botticelli, Bramante, Bramantino i Filarete. Tematem ekspozycji jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo. Jest to pierwsza w Polsce wystawa zgłębiająca temat w sposób tak gruntowny i wszechstronny, na przykładzie tak wielu cennych zabytków sztuki antycznej i wczesnorenesansowej – rzeźb, malarstwa, rysunków i grafik. Ponad 160 obecnych
na niej eksponatów wypożyczonych zostało z ponad pięćdziesięciu instytucji i kolekcji prywatnych, wśród których znalazły się m.in. Galeria Uffizi (Florencja), Galeria Borghese (Rzym), Luwr, Muzeum Brytyjskie czy Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie.

2023 to kolejny rok obchodów Jubileuszu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W drugim półroczu, po koniecznym remoncie, na Dziedzińcu pojawiła się historyczna skarbonka,
do której zbierano datki na odbudowę Zamku. W ramach obchodów Jubileuszu jeszcze we wrześniu zostanie otwarta wystawa historycznych i kolekcjonerskich pocztówek z wizerunkami Zamku Królewskiego. W grudniu natomiast zapraszamy na dwudniową konferencję na temat kolekcji polskich królów.

Zamek Królewski prowadzi intensywną pracę naukową i badawczą, a także wydawniczą. Wśród zaplanowanych na drugą połowę 2023 roku wydarzeń naukowych znajdzie się m.in. debata polskich
i ukraińskich historyków poświęcona tematowi Unii Hadziackiej z 1658 roku (14 września), a także konferencja naukowa z okazji 350. rocznicy bitwy pod Chocimiem (14 listopada). Szczególnym wydarzeniem będzie dwudniowe spotkanie Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym, które skupi najważniejszych badaczy tego okresu.

Bogata i różnorodna oferta wystaw czasowych, nowe prestiżowe nabytki, które wzbogacą stale powiększająca się kolekcję instytucji, oraz aktywna działalność edukacyjno-naukowa, to ambitne plany Zamku Królewskiego na jesień 2023. Mamy nadzieję, że przygotowany atrakcyjny program kulturalny pozwoli nam pobić rekord frekwencji z ubiegłego roku i przyciągnąć do Zamku różnorodną publiczność.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail