Dokąd wybieramy się w sierpniu

All inclusive, w 4- lub 5-gwiazdkowym hotelu, najchętniej nad Morzem Śródziemnym lub na Bałkanach – tak większość klientów biur podróży będzie spędzać sierpniowe urlopy.

rt 2023 08 365331 838024

Popyt na zagraniczne wakacje wciąż jest wysoki. Tak jak przez cały okres wakacji, również w sierpniu o palmę pierwszeństwa w sercach polskich turystów walczą Turcja i Grecja. Tej drugiej w popularności nie przeszkodziły nawet lipcowe pożary. – Po kilkudniowym spadku zainteresowania, gdy klienci częściej decydowali się na rezerwację urlopu w Bułgarii, Turcji czy Egipcie, wraca popyt na wakacje w Grecji. To kraj, w przypadku którego w programach biur podróży klienci mają do wyboru ponad 20 regionów turystycznych. Większości z nich, w tym tych najpopularniejszych – Krety, Zakintos czy Kos, pożary nie obejmowały. Z kolei Rodos jest w pełni bezpieczna i otwarta dla turystów – mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl. – Ten wzrost zainteresowania mógł być związany, z jednej strony, w pewnym stopniu z lipcowymi pożarami w południowej Europie, z drugiej – z większym wyprzedaniem w biurach podróży ofert do Turcji i Grecji. Egipt to kierunek całoroczny, lubiany przez polskich turystów nie tylko ze względu na pewną pogodę, ale również ze względu na szeroką ofertę hoteli z opcją all inclusive, basenami i aquaparkami – wyjaśnia. Pierwszą piątkę najchętniej wybieranych kierunków na wyjazdy w sierpniu zamykają Bułgaria i Hiszpania. Na kolejnych miejscach plasują się Tunezja, Cypr, Albania, Włochy i Chorwacja. Z tych ostatnich na popularności w ostatnich tygodniach zyskuje Albania. To kraj, który Polacy wciąż odkrywają, a który dzięki rozwojowi infrastruktury turystycznej z roku na rok ma coraz więcej do zaoferowania zagranicznym gościom. Jak kształtują się wydatki Polaków na sierpniowe urlopy? Z analiz Wakacje.pl wynika, że klienci biur podróży nadal chcą wypoczywać w komfortowych warunkach i dlatego głównym kryterium wyboru często nie jest dla nich cena per se, ale jej stosunek do jakości oferowanych usług. W przypadku pierwszej piątki najpopularniejszych kierunków najmniej – średnio 2660 zł za osobę – płacimy za wakacje w Bułgarii. 3382 zł na osobę – to średnia wartość urlopu w Turcji, a 3823 zł – wakacji w Grecji. W zdecydowanej większości wybieramy się na wyjazdy tygodniowe. Jeśli chodzi o formę wyżywienia – tu bezapelacyjnie wygrywa all inclusive. Postawiło na nie 87 proc. osób rezerwujących sierpniowe wakacje. Opcję z dwoma posiłkami – śniadaniami i obiadokolacjami – wybrało 7 proc. klientów.


Wydanie: 8/2023, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail