Lotniska przyszłości

Żyjemy w dobie ogromnych przemian technologicznych oraz dotyczących stylu podróżowania, zachowań i oczekiwań turystów. Do tego dochodzą ruchy ograniczające emisję dwutlenku węgla. Ma to duży wpływ nie tylko na sam sposób i styl podróżowania, ale również na infrastrukturę, zwłaszcza na porty lotnicze. Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) przygotowała raport na temat ich przyszłości.

rt 2023 08 684416 566104

Autorzy raportu przekonują, że w miarę zmiany globalnych priorytetów i udostępniania nowych technologii będziemy świadkami znaczącej ewolucji technologicznej w całym sektorze portów lotniczych. Raport analizuje więc trendy, które będą miały wpływ na to, jak będą wyglądać lotniska do połowy stulecia, oraz kroki, jakie powinny podjąć władze portów lotniczych, rządy i organy regulacyjne, aby przygotować się do dalszych działań. Ciekawe omówienie wyników raportu pod kątem wdrażania nowych rozwiązań technologicznych opublikował Carl Rogers, specjalista od strategii rozwoju portów lotniczych w Amadeus. Omówienie to przedstawia wnioski ACI z perspektywy firmy, która wdraża w praktyce rozwój technologiczny, a więc pokazujące bardzo praktyczną stronę przemian. Raport ACI analizuje ewolucję lotniska w trzech horyzontach czasowych – 2030, 2040 i 2050. Poniżej omówimy każdy z nich, badając, w jaki sposób zmiany obserwowane dzisiaj przyspieszą te, które będą możliwe jutro. 

BIOMETRIA KLUCZEM

Jak twierdzą autorzy raportu, biometria będzie kluczowym czynnikiem innowacji do 2030 r., a zarządzanie tożsamością cyfrową pomoże branży w budowaniu kompleksowej bezkontaktowej obsługi pasażerów. Do końca dekady wiele lotnisk będzie dysponować technologią umożliwiającą pasażerom przejście przez odprawę i kontrolę imigracyjną, wejście do poczekalni i na pokład samolotu bez konieczności okazywania paszportu. Na każdym etapie podróży narzędzia obsługiwane przez sztuczną inteligencję będą łączyć unikatowe rysy twarzy z paszportem w celu...ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 8/2023, e-TURYSTYKA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail