Ruch turystyczny w Małopolsce jak przed pandemią

Dzięki danym pozyskanym z hurtowni danych teleinformatycznych firmy Selectiv (tzw. zbiór big data), pochodzącym od użytkowników smartfonów, wiemy, że na półmetku wakacji Małopolska odnotowuje spektakularne odbicie w ruchu turystycznym, szczególnie z zagranicy.

rt 2023 08 716228 373222

W porównaniu z lipcem ubiegłego roku liczba gości z zagranicy przyjeżdżających do Małopolski w 2023 r. wzrosła o 150 proc. W lipcu 2022 r. odwiedziło region prawie 66 tys. turystów zagranicznych, a w lipcu 2023 r. przekroczyliśmy 165 tys. osób. Nastąpił też znaczący przyrost przyjazdów turystów zagranicznych w stosunku do czerwca br. o prawie 94 proc. Najczęściej odwiedzają Małopolskę turyści z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Izraela, Włoch. Odnotować należy także ciągły wzrost liczby gości z krajów arabskich. W lipcu turyści zagraniczni najczęściej spędzali w Małopolsce trzy-cztery dni (ponad 70 tys. osób w lipcu br.), ale także decydowali się na dłuższe pobyty – pięć-osiem dni (prawie 50 tys. osób – lipiec br.); panuje też moda na jednodniowe pobyty (ponad 56,5 tys. osób). Na uwagę zasługuje fakt, że w lipcu nastąpił spory przyrost turystów krajowych odwiedzających Małopolskę – w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost wyniósł prawie 27 proc. 

ZE ŚLĄSKA I MAZOWSZA

Małopolskę najchętniej odwiedzali mieszkańcy województw: śląskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego. Turyści krajowi najczęściej spędzali tu jeden dzień (prawie 1 mln osób); duży odsetek wybierał też dłuższe pobyty, trwające pięć- -osiem dni (prawie 650 tys. osób), a nawet od dziewięciu do15 dni (prawie 500 tys. osób). Co warte podkreślenia, przeważająca większość turystów nocuje w Małopolsce i płaci tu za usługi. Z badań ubiegłego roku wyliczono, że średnie wydatki turysty zagranicznego to ok. 1810 zł/osobę, a turysty krajowego 539 zł/osobę. Tak więc wzrost liczby gości to także wymierne wzrosty wpływów z turystyki. W ubiegłym roku wpływy Małopolski z turystyki wyniosły nieco ponad 11 mld zł, natomiast na podstawie obecnych danych szacujemy, że w tym roku przekroczymy wpływy z rekordowego 2019 r., kiedy wyniosły 15 mld zł. Oznacza to, że w tym roku do kieszeni małopolskich firm, samorządów i Małopolan trafi dodatkowo ponad 4 mld zł. Ponadto kwitnie ruch turystyczny po...PR. ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 8/2023, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail