Postulaty PIT

Zmniejszenie obciążeń finansowych dla branży turystycznej, aktywizacja turystyki krajowej m.in. poprzez bon turystyczny oraz promocję turystyki przyjazdowej, wprowadzenie rejestru imprez okazjonalnych – to podstawowe postulaty Polskiej Izby Turystyki. Pierwszy z nich dotyczy toczących się prac nad nowelizacją unijnej dyrektywy turystycznej 2015/2302.

ht 2023 12 810851 336731

Branża domaga się odrzucenia wniosków o ograniczenie lub likwidację zaliczek na poczet imprezy turystycznej oraz popiera postulat objęcia obowiązkiem zwrotu przez wykonawcę usługi turystycznej organizatorom turystyki przedpłat za usługi niewykonane z powodu rezygnacji z imprezy podróżnego lub organizatora. Branża turystyczna postuluje także aktywizację turystyki krajowej, a szczególnie dziecięcej, młodzieżowej i senioralnej, przez społeczne programy wsparcia. Podkreślono, że jednym z narzędzi powinien być bon turystyczny. PIT zwraca również uwagę na konieczność promocji i wsparcia turystyki przyjazdowej. Zaproponowano sukcesywne zwiększanie środków kierowanych do Polskiej Organizacji Turystycznej. Izba domaga się także większego wpływu branży na politykę promocji turystyki w kraju i za granicą przez wzmocnienie komunikacji z administracją rządową oraz szerszego udziału branży w oficjalnych kampaniach reklamowych dotyczących turystyki. Jako konieczne wymieniono także zmniejszenie obciążeń finansowych organizatorów turystyki. PIT postuluje również wprowadzenie niezbędnych narzędzi walki z nieprawidłowościami w turystyce. Po pierwsze – należy wprowadzić rejestr wyłączonych spod ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych imprez okazjonalnych, niekomercyjnych, dla ograniczonego kręgu podróżnych. Po drugie – walka z naruszeniami prawa w turystyce miałaby, zdaniem PIT, spocząć na barkach samorządów wojewódzkich wraz z przekazaniem urzędom marszałkowskim odpowiedniej puli środków na ten cel. Według izby państwo powinno tworzyć warunki do rozwoju turystyki zgodnie z zasadami inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, szczególnie w regionach, których walory turystyczne nie mogą być wykorzystywane z powodu braku odpowiedniej infrastruktury bądź jej niewłaściwego stanu technicznego. Dodano, że państwo powinno też wspierać samorządy i organizacje pozarządowe w zakresie zrównoważonego i inteligentnego rozwoju turystyki. Ponadto w programach nauczania powinna być uwzględniona wiedza dotycząca inteligentnego i zrównoważonego rozwoju turystyki.


Wydanie: 11/2023, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail