Światowy ruch turystyczny prawie jak przed pandemią

Po optymistycznym pod względem wyników roku 2023 turystyka międzynarodowa jest na dobrej drodze, aby w 2024 r. powrócić do poziomu sprzed pandemii. Według pierwszego tegorocznego Światowego Barometru Turystyki UNWTO turystyka międzynarodowa zakończyła rok 2023 na poziomie 88 proc. poziomu sprzed pandemii przy szacunkowej liczbie 1,3 mld przyjazdów z zagranicy.

rt 2024 02 896745 511149

Oczekuje się, że uwolnienie pozostałego stłumionego popytu, zwiększone połączenia lotnicze oraz silniejsze ożywienie na rynkach azjatyckich i w kierunkach docelowych będą stanowić podstawę pełnego ożywienia gospodarczego do końca 2024 r. W 2023 r. najlepiej radziły sobie Bliski Wschód, Europa i Afryka. Najnowszy Barometr Turystyki Światowej UNWTO prezentuje kompleksowy przegląd wyników sektora w 2023 r. 

RUCH W REGIONACH

Bliski Wschód odnotował względne ożywienie i jest to jedyny region, który przekroczył poziom sprzed pandemii, z liczbą przybyszów o 22 proc. większą niż w 2019 r. Europa, jako najczęściej odwiedzany kontynent na świecie, osiągnęła 94 proc. poziomu ruchu międzynarodowego z 2019 r. Tym dobrym wynikom sprzyjał popyt wewnątrzregionalny i podróże ze Stanów Zjednoczonych. W przypadku Afryki zanotowano również bardzo dobre wyniki, bo ruch turystyczny osiągnął 96 proc. tego sprzed pandemii, a w obu Amerykach poziom ruchu wyniósł 90 proc. w porównaniu z ostatnim rokiem przed pandemią.

Azja i Pacyfik – ta część świata osiągnęła 65 proc. liczby podróży międzynarodowych notowanych w 2019 r. Nastąpiło tu ponowne otwarcie kilku rynków i miejsc docelowych. Jednak wyniki są zróżnicowane, przy czym Azja Południowa odzyskała już 87 proc. ruchu z 2019 r., a Azja Północno-Wschodnia tylko około 55 proc. Dostępne dane pokazują, że wiele kurortów turystycznych, zarówno dużych, o ugruntowanej marce, jak i małych oraz dopiero wschodzących, odnotowało dwucyfrowy wzrost liczby przyjazdów międzynarodowych w 2023 r. w porównaniu z 2019 r. Cztery podregiony przekroczyły poziom z 2019 r.: Południowa Europa...OPR. ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 1/2024, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail