Puszcze, zamki, twierdze i skanseny

Mazowsze, choć generalnie płaskie, wbrew pozorom jest regionem bardzo zróżnicowanym. Co ważne, znajdą tu coś dla siebie rodziny z dziećmi, miłośnicy historii i tradycji, a także osoby szukające dzikiej przyrody czy aktywnego wypoczynku. Do tego większość miejsc na Mazowszu jest stosunkowo łatwo dostępna, i to nie tylko z Warszawy czy innych miast tego województwa.

rt 2024 04 717577 989366Można je zwiedzać, robiąc krótkie wypady, a można układać dłuższe trasy. Podziwiać malownicze i często wciąż dzikie rzeki, przyrodę i kurpiowską kulturę w Puszczy Białej i Zielonej, spojrzeć z murów twierdzy Modlin na Wisłę i czy wypić kawę w Pułtusku, podziwiając najdłuższy rynek w Europie. Atrakcji wystarczy na bardzo długo i na każdą porę roku. 

LUDOWE MAZOWSZE

Choć szlachta mazowiecka była wyjątkowo liczna, to jednak znaczna jej cześć była tzw. gołotą – nie mając majątków, żyła praktycznie jak chłopi. Ci ostatni stanowili najliczniejszą grupę mieszkańców Mazowsza. Poznawanie więc mazowieckich tradycji, barwnej kultury i obyczajów najlepiej zacząć od wizyty w Skansenie – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To miejsce to coś więcej niż typowy skansen, w którym możemy zobaczyć dawne zabudowania i narzędzia pracy chłopów. To tak naprawdę centrum kultury mazowieckiej. W skansenie odtworzono wieś wraz z zagrodami włościan, zagrodą młynarską z wiatrakiem i dwór wraz z parkiem.

rt 2024 04 603449 439817

Do tego w sezonie w niedziele i święta miejsce ożywa podczas „Niedzieli w Skansenie”. W taki dzień odwiedzający chaty i warsztaty mogą na żywo podpatrzeć, jak nasi przodkowie wykonywali wiele prac domowych czy gospodarskich. Można też wziąć udział w wiejskich grach i zabawach albo przejechać się bryczką. W sezonie niekiedy organizowane są również inne wydarzenia, jak choćby „Gotowanie na polanie”, czyli urządzane od ponad 20 lat gotowanie w plenerze.

rt 2024 04 222617 756141

PUSZCZA I HISTORIA

Warszawa jest jedyną stolicą w Europie, która...ZBIGNIEW ADAMÓW-BIELKOWICZ

Wydanie: 4/2024, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail