atrakcje

Zobacz wyścig z pociągiem na Słowacji

2024-06-11

W sobotę, 15 czerwca 2024 r., cztery peletony kolarzy zmierzą się z pociągiem. Warto przyjść kibicować swojemu faworytowi i przeżyć fantastyczny dzień, ponieważ organizatorzy przygotowali na mecie wiele atrakcji.

 Denisa Haluskova2

 

Denisa Halušková

 

 

Regionalny pociąg Oravka jest ważnym środkiem transportu dla mieszkańców regionu Orawy, natomiast dla turystów przejazd nim jest okazją do podziwiania krajobrazów. Na trasie liczącej niespełna 60 kilometrów w przepięknych miejscach znajduje się 21 stacyjek; wiele z nich to punkty wyjścia umożliwiające rozmaite formy spędzania wolnego czasu w tym wyjątkowym regionie.

- Celem wyścigu Faster than a Train jest pokazanie zalet naszego regionu. Mamy tu mnóstwo zabytków historii i kultury, liczne cenne obiekty przyrodnicze oraz wiele możliwości uprawiania sportów – wyjaśnia Matúš Kvas, autor pomysłu wyścigu i jego współorganizator.

Bardzo sobie cenimy to, że możemy organizować wyścig także dzięki wsparciu naszego stałego partnera – spółki kolejowej Železničná spoločnosť Slovensko ZSSK. W związku z tym postanowiliśmy w tym roku przygotować specjalne działanie promocyjne pod tytułem Jeden bilet otwiera wszystkie drzwi – dodaje.

Bilet kolejowy kupiony 15 czerwca 2024 roku na trasę z Kraľovan do Trstenej lub dłuższą uprawnia do wejścia:

na Zamek Orawski, gdzie można za darmo zwiedzić podstawową trasę,

na pływalnię Aquarelax w Dolnym Kubínie, gdzie za darmo można spędzić w basenie pływackim 90 minut,

do Galerii Orawskiej w Dolnym Kubínie i bezpłatnego obejrzenia prezentowanych ekspozycji,

do Galerii Márii Medveckiej w Tvrdošínie, gdzie można za darmo obejrzeć ekspozycję,

a także do Orawskiej glinianej szopki w Trstenej.

Wystarczy okazać bilet kolejowy i można wejść za darmo. Promocja obowiązuje wyłącznie 15 czerwca 2024 roku.

 

Całodniowy program towarzyszący na stacji końcowej

Oravka jedzie z Kraľovan do Trstenej. Podobnie biegnie trasa Faster than a Train; w chwili odjazdu pociągu na peronie pojawi się peleton 60 kolarzy, którzy będą starali się wyprzedzić pociąg. – Nowością w drugiej edycji są dwie strefy dla kibiców, które przygotowujemy we współpracy z firmami Hoval a Strabag, które są naszymi partnerami. Mieszkańcy Dolnego Kubína i Oravskiego Podzámku będą mogli w ciągu dnia dopingować kolarzy, stojąc na wcześniej wyznaczonym i oznakowanym miejscu, gdzie czekają na nich różne konkursy oraz drobne upominki ufundowane przez naszych partnerów“, uzupełnia Juraj Fačko – współorganizator wyścigu.

W Trstenej, na placu M. R. Štefánika, przygotowano dla publiczności bogaty program. - Ogromnie cieszymy się, że w tym roku udało się nam poszerzyć współpracę z miastem Trsteną i razem przygotować program towarzyszący, interesujący nie tylko kolarzy, a w dodatku zupełnie ZA DARMO. Zapraszamy wszystkich w sobotę, 15 czerwca, na plac w Trstenej. Będą tam fantastyczne występy muzyczne, znakomite jedzenie i piwo, a także program przygotowany przez naszych partnerów oraz różne konkursy – zachwala Matúš Kvas.

 

Sobota 15 czerwca 2024 r. w Trstenej

Przez cały dzień będzie pracować dwoje konferansjerów – Becca i Šorty z radia Európa 2. W programie przewidziano oczekiwanie na peletony połączone z kibicowaniem im na ostatniej prostej przy stacji kolejowej. O 13:00 zaczną się występy muzyczne. Jako pierwsza wystąpi kapela ludowa Oravskí richtári (Orawscy wójtowie), następnie zagra zespół Stolen Money z Dolnego Kubína, a po nim trio Chiki Liki Tu-A. Po dojechaniu ostatniego peletonu na metę zagra Billy Barman, a wieczór zakończy godzinny koncert DJ EKG.

Podczas występów będzie można skosztować pysznych dań, napić się piwa i zobaczyć, co dzieje się na stoiskach partnerów wydarzenia. – Mamy nadzieję, że uda się nam stworzyć minifestiwal, który spełni wszelkie oczekiwania publiczności – mówi Juraj Fačko.

W tym roku w Faster than a Train wystartują trzy peletony kolarskie, do których każdy mógł się zgłosić, i już tradycyjnie peleton zaproszonych znanych gości. Pojadą w nim na przykład: biznesmen Šimon Šicko, wschodząca gwiazda hokeja z Trstenej – Juraj Pekarčík, pierwszy słowacki zwycięzca Ironmana – Michal Holub, kajakarz-slalomista Alexander Slafkovský, były bramkarz hokejowy Ján Laco i triatlonista Richard Varga. Na starcie tradycyjnie pojawią się: artysta plastyk Erik Šille, neurobiolożka Dominika Fričová oraz producent Michal „Yaksha” Novotný. Ten peleton wystartuje z Kraľovan o 14:28.

 

Zachęcamy wszystkich z bliższych i dalszych okolic, by pojawili się w Trstenej, gdzie będą mogli przeżyć miły dzień wypełniony świetnym programem i to w dodatku zupełnie za darmo – zapraszają organizatorzy.

 

Najważniejsze informacje o wyścigu Faster than a Train

Druga edycja odbędzie się w sobotę 15 czerwca 2024 r.

Z Kraľovan wystartują cztery peletony o godzinie: 8:28, 10:28, 12:28 i 14:28.

Rejestracja na drugą edycję wyścigu jest już zakończona i nie można dołączyć do peletonów.

Program towarzyszący w Trstenej będzie trwał cały dzień, a wystąpią: Oravskí richtári, Stolen Money, Chiki Liki Tu-A, Billy Barman oraz DJ EKG.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej, trasę w aplikacji Strava a wszystkie ważne informacje zamieszczane są również na Facebooku lub Instagramie.

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail