przewoźnicy

Spadki na lotniskach regionalnych

2020-11-19

Na początku br. eksperci eSky.pl zakładali, że ruch lotniczy w Polsce będzie szedł ścieżką dynamicznego rozwoju. Sytuacja zmieniła się w momencie dotarcia koronawirusa do Europy. W marcu br. w serwisach eSky.pl zanotowano spadek rezerwacji z polskich regionalnych lotnisk na poziomie -86% rdr. wskutek wprowadzonego zakazu lotów międzynarodowych. Największy spadek rezerwacji zanotowano z lotniska w Warszawie-Modlin, a najmniejszy z lotniska we Wrocławiu.

Choć linie lotnicze rozpoczęły realizację połączeń lotniczych po zniesieniu restrykcji, to w wakacje polskie regionalne lotniska nie przybliżyły się do zeszłorocznego poziomu pasażerów. Liczba rezerwacji była mniejsza o 62% rdr. Najmniejszy spadek w liczbie rezerwacji zanotowano z lotniska w Katowicach (55% rdr), największy z lotniska Warszawa-Modlin (72% rdr).

eSky1

 

Według danych z serwisu eSky.pl w lipcu br., po zniesieniu restrykcji liczba rezerwacji wzrosła o 95% w porównaniu do czerwca 2020 r. Wynik ten wskazuje na to, że zniesienie restrykcji przekłada się na gwałtowny wzrost popytu na podróże lotnicze. Można wnioskować, iż podobne zachowania wystąpią wkrótce po uspokojeniu sytuacji drugiej fali pandemii.

We wrześniu i październiku br. sytuacja nie uległa poprawie, a spadki się pogłębiły. Średnio liczba rezerwacji na 5. największych regionalnych lotniskach spadła o 67% rdr. Największy spadek zanotowało lotnisko Warszawa-Modlin (73% rdr), z kolei najmniejszy Katowice-Pyrzowice (63% rdr).

eSky2

 

Warto zaznaczyć, że pozytywnie na popyt wpływają informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa. Wieści odnośnie jej rychłego pojawienia się na rynku, stymulują do poszukiwania ofert lotniczych. Już teraz obserwować można zwiększone zainteresowanie, szczególnie ze strony tych klientów, którzy są gotowi planować podróże z wyprzedzeniem, wykorzystując niższe ceny, oferowane przez linie lotnicze.

Najpopularniejsze kierunki podróże z lotnisk regionalnych

W okresie czerwiec-październik br. na lotnisku Kraków-Balice największą popularnością cieszyła się trasa Kraków-Londyn. Kolejno w rankingu znalazły się trasy Kraków-Eindhoven, Kraków-Gdańsk, Kraków-Frankfurt oraz Kraków-Kopenhaga.

Z kolei na lotnisku Warszawa-Modlin najpopularniejszą trasą była Warszawa-Rzym. W Top 5 rankingu znalazły się również Warszawa-Londyn, Warszawa-Bruksela, Warszawa-Eindhoven oraz Warszawa-Ateny.

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail