Targi

Podsumowanie targów Toursalon

2023-11-27

W dniach 27-29 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon. Przez trzy dni Poznań stał się centrum podróżniczych pasji, a hale targowe wypełnił gwar tysięcy osób szukających podróżniczych inspiracji, a także spragnionych niepowtarzalnej atmosfery święta turystyki.

Toursalon

Targom turystycznym towarzyszyły targi kamperów i przyczep kempingowych Caravans Salon oraz targi jachtów, łodzi i sportów wodnych Yacht Salon. Na stoiskach wystawców pojawiły się ekskluzywne kampery, przyczepy kempingowe, zabudowy, akcesoria biwakowe i usługi związane z wypożyczeniem takich pojazdów czy planowaniem podróży. Miłośnicy sportów wodnych i żeglowania mieli okazję osobiście zobaczyć ekskluzywne jednostki łodzi i jachtów czołowych producentów i dystrybutorów. Największym zainteresowaniem cieszyła się strefa z ogromnym basenem, gdzie można było popływać na deskach SUP i Skimboard.

Częścią programu był tradycyjnie Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń oraz Rodzinny Festiwal Podróżniczy Tup Tup.

Podczas trzech dni targi odwiedziła rekordowa ilość 33 274 uczestników. Miłośnicy turystyki, caravaningu i sportów wodnych mieli do dyspozycji aż 10 pawilonów wystawienniczych wypełnionych ciekawą ekspozycją, interaktywnymi przestrzeniami oraz wydarzeniami towarzyszącymi.

Zagraniczni goście i wyróżnienia

Podczas uroczystego otwarcia targów zostały wręczone prestiżowe nagrody Acanthus Aureus, które otrzymali: Port Lotniczy Poznań-Ławica, Polska Organizacja Turystyczna, Mazowiecka Organizacja Turystyczna oraz Narodowa Organizacja Turystyczna z Madagaskaru. Przyznawane przez Grupę MTP wyróżnienie ma na celu uhonorowanie najlepszych rozwiązań architektonicznych i graficznych, które sprzyjają bezpośredniej komunikacji z klientem, podkreślając jednocześnie pozytywny wizerunek firmy prezentującej swoją ofertę. Podczas pierwszego dnia targów zostały również wręczone nagrody w konkursie „Róża Regionów”, które przyznaje kapituła powołana przez organizatora - czasopismo Wiadomości Turystyczne. Nagrodzone zostały najlepsze projekty promujące miasta, regiony i lokalne produkty turystyczne. Na zakończenie części oficjalnej odbył się briefing prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który ogłosił rozpoczęcie współpracy z liniami Flydubai i uruchomienie regularnych lotów z Poznania do Dubaju. Wśród nowych destynacji pojawiła się również Lizbona.

Krajem partnerskim tegorocznej edycji targów był Madagaskar, który zaprosił gości w niezapomnianą podróż do niezwykłego świata historii i kultury „czerwonej wyspy”. Występy artystyczne, degustacje potraw oraz prezentacje bogactwa egzotycznej przyrody przyciągnęły tłumy zwiedzających. Na targach Tour Salon obecni byli również przedstawicieli z Finlandii, Niemiec, Czech, Chorwacji i Włoch.

Polska - odkrywaj (nie)znane

Targi Tour Salon od ponad trzech dekad skupiają przedstawicieli świata turystyki, w szczególności narodowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, touroperatorów, przedstawicieli bazy noclegowej oraz firmy świadczące usługi w turystyce. W tym roku blisko 150 wystawców zaprezentowało swoją ofertę turystyczną, która charakteryzowała się nietuzinkową oprawą i szeregiem atrakcji dla odwiedzających gości. Wśród polskich regionów promowały między innymi: Mazowsze, Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubelskie, Łódzkie, Podlasie i Wielkopolska. Do mobilnego planetarium zapraszał sam Mikołaj Kopernik, na miłośników starożytności czekały ciekawe warsztaty rękodzielnicze, były liczne stoiska z degustacjami regionalnych potraw, kino podróżnicze, a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również stacja historia, sztuka i kultura oraz strefa książki podróżniczej.

Polska Organizacja Turystyczna zaprezentowała projekt „Polskie Marki Turystyczne” którego celem jest wzmocnienie wizerunku Polski, jako kraju o bogatym zasobie kulturowym i atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Na targach byli obecni także przedstawiciele obiektów uzdrowiskowych i sanatoryjnych, z propozycją odpoczynku dla seniorów oraz rodzin z dziećmi.

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

Festiwal Śladami Marzeń już od 11 lat towarzyszy targom Tour Salon. To wyjątkowo intensywna podróż po różnych zakątkach świata w towarzystwie pasjonatów podróży, którzy zabrali słuchaczy na niemal wszystkie kontynenty. Na uczestników festiwalu czekały również warsztaty, strefy dla dzieci, stoiska z książkami i akcesoriami niezbędnymi w podróży oraz mnóstwo pozytywnych emocji, podróżniczej energii i fantastycznych ludzi.

W tegorocznym konkursie o Złoty Ślad startowało rekordowo dużo prezentacji konkursowych. 1 miejsce w kategorii Polska zajęli Maciej Szyszka, Robert Nowaczyk i Michał Płaciszewski za prelekcję „Warta SUP adventure 2022”. Najlepszy w kategorii świat okazał się Robb Maciąg , który zachwycił jury prezentacją  „Ladaczenie 2023 – rowerem na najwyższe przełęcze świata!”.

Swoja drugą odsłonę miał również Rodzinny Festiwal Podróżniczy TupTup, czyli wydarzenie kierowane do rodzin z dziećmi, którzy pasję do podróżowania chcą przekazać najmłodszym.

Przyszłoroczna impreza odbędzie się w dniach 4-6 października 2024.

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail