europa

Więcej turystów na Litwie - Polacy nadal nr 1

2024-03-25

W 2023  r. Litwę odwiedziło ponad 1,3 miliona zagranicznych turystów, w tym ponad 173  tysiące gości z Polski. Polska osiągnęła ponad 47% wzrost względem 2022 r. i znajduje się obecnie na pierwszym miejscu wśród rynków źródłowych.

Kauno pilis Andrius Aleksandravicius daugkartiniam naudojimui

Według danych Narodowej Agencji Rozwoju Turystyki Lithuania Travel, w 2023 r. na Litwę przyjechało 1,3 miliona turystów, co daje wynik o 19,1% więcej niż rok temu. W zeszłym roku Litwę odwiedziło 173 497 turystów z Polski, co stanowi ponad 47% wzrost w porównaniu z 2022 r. Polska znalazła się też na pierwszym miejscu wśród wszystkich rynków źródłowych odwiedzających Litwę. Obecny wynik Polaków jest wciąż o 9% niższy niż w rekordowym przed pandemicznym 2019 roku.

Bliskość Litwy oraz dostępność komunikacyjna sprawiają, że jest ona dogodnym krajem nawet na krótkie weekendowe wyjazdy. Bezpośrednie połączenia lotnicze oferowane są z Warszawy (LOT), a od maja także bezpośrednio z Krakowa, dzięki nowej ofercie AirBaltic. Funkcjonują również połączenia autobusowe oferowane przez Flixbus, Ecolines i Lux Express oraz połączenie kolejowe.

Litwa posiada bogatą ofertę turystyczną dla podróżnych w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Wilno wraz ze starówką wpisaną na Światową Listę UNESCO oraz Kowno uznane za Europejską Stolicę Kultury w 2022 roku są świetnymi pomysłami na wiosenny lub letni city break. Kraj dzięki ogromnym połaciom lasów, zajmującym 1/3 kraju, 5 Parkom Narodowym oraz ponad 6 tysiącom jezior oferuje idealne warunki  dla miłośników przyrody oraz entuzjastów aktywnego wypoczynku. Litwa słynie również z turystyki SPA & Wellness w światowej klasy ośrodkach zlokalizowanych w najpopularniejszych uzdrowiskach np. Druskiennikach lub Birsztanach. Oferty obejmują szereg różnych zabiegów z wykorzystaniem zasobów naturalnych, m.in. złóż borowinowych czy wód mineralnych. Z kolei spokojne i pozbawione tłumów wybrzeże Bałtyku to idealna alternatywa dla Polskich miejscowości nadmorskich.

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail