europa

Polacy na turystycznym podium na Malcie

2024-05-19

Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority - MTA) podsumowała pierwszy kwartał bieżącego roku. Polscy turyści znaleźli się już na podium europejskich nacji.

Malta2M

 

Dla maltańskiej turystyki rok 2024 stoi pod znakiem przełączenia się na tryb “cała naprzód”. Po odbudowaniu się po pandemii, a następnie osiągnięciu historycznych wyników w roku 2023 (przełamana bariera 3 miliona turystów), ten śródziemnomorski kraj zmierza w stronę kolejnych wzrostów. Wzrostów osiąganych dzięki turystom z Polski.

 

Według danych MTA, od stycznia do marca 2024 roku Maltę odwiedziło 61,7 tys. polskich turystów. To o 25 tys. więcej (wzrost o 70%) niż w analogicznym okresie 2023 roku. Przełożyło się to na znaczący wzrost wpływów do maltańskiej gospodarki. W pierwszym kwartale 2024 roku polscy turyści zasilili ją kwotą 35 mln euro (w porównaniu do 23 mln euro w 2023 roku).

 

  • Ogromny wzrost zainteresowania Maltą wśród polskich odbiorców wynika z jednej strony z rozbudowanej i dostępnej przez cały rok siatki bezpośrednich połączeń lotniczych realizowanych z największych miast (Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk). Z drugiej strony pozycjonowanie Malty jako kierunku całorocznego, oferujący bogatą ofertę turystyczną o różnych porach roku, zdaje swój egzamin. To sprawia, że staje się ona destynacją wielokrotnego wyboru - podkreśla John Mary Attard regionalny dyrektor biura MTA Warsaw.

 

Całoroczny kierunek Malty wśród polskich odbiorców potwierdzają wewnętrzne dane MTA. Według nich rozłożenie ruchu turystycznego z Polski na Maltę rozkłada się w miarę równomiernie na wszystkie pory roku. Dla przykładu okres letni, który trwa od czerwca do końca sierpnia, odpowiada tylko za 24% całego rocznego ruchu turystycznego z Polski.

 

Ten imponujący wynik (61,7 tys. turystów) oznacza awans Polski na podium w rankingu europejskich nacji. W porównaniu do zeszłego roku, kiedy Polacy zajmowali 4. miejsce, obecnie plasują się na 3. pozycji, wyprzedzając Francuzów (39 tys.) i Niemców (44 tys.). Warto podkreślić, że polscy turyści nieprzerwanie okupują to miejsce na podium już od grudnia 2023 roku.

Pierwsze miejsce zajmują Brytyjczycy (108 tys.), a drugie Włosi (91 tys.). Pierwsza trójka nacji europejskich odpowiadała za 44% ogółem turystów odwiedzających Maltę w pierwszym kwartale 2024 roku.

 

Według prognoz MTA, w 2024 roku Maltę odwiedzi jeszcze więcej gości z Polski niż w 2023 roku. Awans i utrzymanie się polskich turystów na 3. miejscu wśród europejskich nacji z pewnością przyczyni się do osiągnięcia tego celu.

 

Sektor turystyczny na Malcie odpowiada za 30% PKB gospodarki tego śródziemnomorskiego kraju.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail