europa

Nowe gwiazdki MICHELIN w Chorwacji

2024-07-01

Obecnie Chorwacja może poszczycić się jedną restauracją z dwiema gwiazdkami MICHELIN oraz dziesięcioma restauracjami z jedną gwiazdką MICHELIN, najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym znakiem gastronomicznym na świecie.

 cathedral 6567425 1280

 

Świetne informacje nadeszły po ogłoszeniu najnowszego wyboruMICHELIN dla Chorwacji, który przyniósł nowe gwiazdki: restauracja Agli Amici z Rovinja uzyskała dwie gwiazdki, a restauracja Dubravkin Put z Zagrzebia otrzymała jedną gwiazdkę. Restauracje Pelegrini (Szybenik), 360º (Dubrownik), Monte (Rovinj), Noel (Zagrzeb), Boškinac (Novalja), LD Restaurant (Korčula), Nebo (Rijeka), Alfred Keller (Mali Lošinj) i Korak (Jastrebarsko)z powodzeniem utrzymały swoje gwiazdki.

Nowy przewodnik MICHELIN to potwierdzenie doskonałości chorwackiej gastronomii, która dzięki kreatywności i pasji chorwackich szefów kuchni jest już rozpoznawalna na świecie. Dowodzi tego najnowsza decyzja Światowej Organizacji Turystyki, aby mianować naszego szefa kuchni Rudiego Štefana globalnym ambasadorem turystyki gastronomicznej. Różnorodność oferty, lokalne i tradycyjne składniki oraz bogactwo interpretacji chorwackich dań to dodatkowe powody, dla których wielu turystów chce odwiedzić Chorwację. Rozwój enoturystyki i turystyki gastronomicznej ma również odzwierciedleniew naszej strategii. Gratuluję wszystkim, którzy zostali wyróżnieni i wierzę, że z roku na rok coraz więcej naszych restauracji dołączy do tego prestiżowego grona – powiedział Tonči Glavina, Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji.

Jeżeli chodzi o wyróżnienie MICHELIN Green Star, restauracje Zinfandel's (Zagrzeb), Konoba Mate (Korčula) i Korak (Jastrebarsko) z powodzeniem utrzymały swoje oznaczenia. Przypominamy, że wyróżnienie to jest przyznawane restauracjom szczególnie zaangażowanym w gastronomię opartą na zrównoważonym rozwoju i dbałości o środowisko.

Chorwacja jest dziś doskonale rozpoznawalna jako destynacja o najwyższych standardach i dużej atrakcyjności, a gwiazdki MICHELIN podkreślają doskonałość chorwackiej gastronomii oraz umiejętności naszych szefów kuchni, którzy swoją pracą i wysiłkiem przyczyniają się do zadowolenia naszych gości. Jako destynacja chcemy się wyróżniać, a o tym że mamy czym się pochwalić świadczy również ta selekcja MICHELIN, która w dużej mierze przyczynia się do promocji naszego kraju jako wysokiej jakości, prestiżowego kierunku gastronomicznego.

Fakt, że dziś Chorwacja ma łącznie 93 restauracje noszące różne oznaczenia MICHELIN, z pewnością wykorzystamy w dalszej promocji zarówno naszej gastronomii, jak i kraju jako całości – powiedział Kristjan Staničić, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, która jest główny narodowym partnerem MICHELIN. Dyrektor Staničić również przesłał szczere gratulacje wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym restauracjom.

Polscy turyści coraz częściej wybierają Chorwację nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, ale również ze względu na wyjątkowe doznania kulinarne. Gwiazdki MICHELIN są dowodem na to, że chorwackie restauracje oferują światowej klasy ofertę gastronomiczną, co jeszcze bardziej zachęca do spędzenia czasu nad Adriatykiem– komentuje Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Oprócz wspomnianych wyróżnień, MICHELIN umieścił restaurację Fakin z Legradu na liście Bib Gourmand. Dziś Chorwacja ma łącznie 11 restauracji z tym wyróżnieniem MICHELIN, które przyznawane jest restauracjom oferującym jakościowe menu w przystępnych cenach.


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail